Waluta fiducjarna: największe oszustwo forex?

W dzisiejszych czasach koncept tego, co na prawdę reprezentują sobą pieniądze wyblakł nieco ze świadomości ludzi. Pieniądze, które bazowały na złocie i srebrze zwykle miały niezwykłą wartość ze względu na zawartość metali szlachetnych.

Bez względu na to, obecnie porównywalnie mało osób ma jakiekolwiek pojęcie, że tak zwane pieniądze fiducjarne czy waluty papierowe, których używają, jako pieniędzy, na co dzień w swoich krajach są właściwie warte jedynie tyle, co papier zużyty na ich produkcję w chwili, gdy wiara ludności w emitenta pieniędzy zniknie. Niektóre państwa jak Niemcy źle sobie z tym radziły, kiedy oszczędności narodu były umniejszone przez inflację a ludzie właściwie zaczęli palić bezwartościowy papier, jako paliwo, niż próbując je wydać.

W chwili, gdy powyższa sytuacja może wydawać się ekstremalna, rzeczywistość, którą mamy obecnie jest taka, że papierowa waluta używana w społeczeństwach jest zabezpieczona tylko i wyłącznie ,,pełnym kredytem zaufania? do wydającego ją ciała.

Jak zaakceptowano waluty fiducjarne

inwestorzy

Metale szlachetne jak złoto czy srebro grały ważną role w historii, jako waluty czy przedmiot wymiany od czasów antycznych. Bez względu na to idea dostosowania wartości papierowej waluty do ceny złota wydaje się mieć początek u Brytyjczyków, który to naród był pierwszym, który zaadoptował tak zwany Standard Złota w 1821.

Po prostu Brytyjczycy odkryli, że poprzez dostosowanie wartości swojej drukowanej, papierowej waluty, funta sterling do ceny złota, można użyć papierowych pieniędzy zabezpieczonych złotem trzymanych w rezerwie by spłacić swoje kredyty i tym samym zaangażować się w handel międzynarodowy.

Inne główne państwa jak Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone czy Kanada postępowały za przykładem Wielkiej Brytanii od 1870. Po tym papierowe waluty wprowadzone przez główne narody i został pierwszy raz emitowane, ich wskaźniki wymiany w relacji jeden do drugiego były po raz pierwszy dostosowywane do cen złota.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *